Arbitraż jest szczególnym sposobem rozwiązywania sporów przewidzianym w polski prawie, a polega na oddaniu rozstrzygnięcia sprawy danemu sądowi polubownemu (arbitrażowemu) który nie jest sądem powszechnym.
Wybranie takiego sposobu rozwiązywania sporów może zdecydowanie przyspieszyć postępowanie, które toczy się w sposób bardziej elastyczny niż przed sądem powszechnym.
Sąd polubowny orzeka wyrokiem, można przed nim zawrzeć również ugodę. Wyrok sądu polubownego wydany w Rzeczypospolitej Polskiej może zostać uchylony przez sąd wyłącznie w postępowaniu wszczętym na skutek wniesienia skargi o jego uchylenie.
Nasi adwokaci są oficjalnie zarejestrowanymi prawnikami występującymi przed Pierwszym Elektronicznym Sądem Polubownym „Ultima Ratio”, w którym zasadą jest wydawanie orzeczeń w ciągu 3 tygodni.
Jakie sprawy mogą być rozstrzygane przez sądy arbitrażowe?
- sprawy cywilne,
- sprawy gospodarcze,
- sprawy pracownicze,
- sprawy dotyczące sporu z konsumentem.
Jakie spory mogą być rozstrzygane?
- o prawa majątkowe (z wyjątkiem spraw o alimenty),
- o prawa niemajątkowe, ale pod warunkiem, że mogą być przedmiotem ugody sądowej.
Co jest konieczne, żeby oddać sprawę pod arbitraż?
Wymagany jest „zapis na sąd polubowny”, w którym wskazane zostaną przedmioty sporu lub stosunki prawne, które oddane zostaną pod sąd polubowny. Można także wskazać konkretny sąd polubowny, który będzie rozstrzygał spory.
Zainteresował cię ten artykuł? Masz pytania?